Lety Itálie - ČR: co nás čeká na podzim?

03.04.2012
Lety Itálie - ČR: co nás čeká na podzim?

V posledních letech nabídka leteckých spojů mezi Itálií a Českou republikou prošla významnými změnami, které přivedly pozastavení letů do některých tradičních destinací ale také vytvoření spojů do destinací nových.

S příchodem letní sezóny přibylo množství spojů do měst na jih od Říma, které však budou aktivní jen do října. Co nás tedy čeká v následujících měsících? A jaké strategie nasadí letecké společnosti pro sezónu podzim-zima? Camic Net se pokusila odpovědět na tyto otázky, a proto se obrátila na nejvýznamnější letecké dopravce na těchto trasách.


Tradiční letecké společnosti

Tradiční letecké společnosti ČSA a Alitalia, zachovají v letecké sezóně podzim/zima současné spoje mezi Itálií a ČR. Tento trend je zasazen do celkové strategie obou společností, které sází na vysokou četnost a počet spojů, na kvalitu poskytovaných služeb a na komfort cestujících. Tradiční společnosti se tak snaží odolat konkurenci nízkonákladových společností.

Společnost Alitalia bude i nadále sázet na svojí smart carrier společnost Air One. "Air One nabízí klientům kvalitní služby za velice příznivé ceny, a dokáže tak uspokojit jak zákazníky orientující se především dle ceny, tak ty, pro které je zásadní vysoký stupeň kvality a komfortu", uvedla Zuzana Košťálová, sales manager italské letecké společnosti pro ČR. Ačkoliv Alitalia nelétá z Prahy do měst na jih od Říma, společnost sází na vlastní síť vnitrostátních spojů: "Díky spojům Air One do Milana Malpensy a Pisy a díky spojům do Říma, které provozujeme v code sharu s ČSA, se cestující mohou lehce dopravit na jih Itálie. V Římě, Miláně i Pise totiž najdou mnoho navazujících spojů do dalších měst", upřesnila Zuzana Košťálová. Letecká společnost je tak schopna dopravit cestující z Prahy do měst na Sardínii a Sicílii, a samozřejmě také v Kampánii, Kalábrii a Apúlii.

Co se týče ČSA, letecká společnost před časem oznámila svou novou orientaci na vytvoření transferového mostu mezi zeměmi EU a státy východní Evropy, především Ruska. V této strategii mají velký význam právě lety do velkých italských měst, jako je Miláno či Řím která jsou jedny z nejoblíbenějších destinací cestujících z této části světa. „Milán a Řím jsou základní destinace páteřní sítě společnosti. Obě destinace budou také součástí letového řádu Českých aerolinií pro zimní sezónu 2012/2013. Benátky jsou sezónní, letní destinací. V zimní sezóně budou lety do Benátek přerušeny. Co se týká Boloně, příprava letového řádu na zimu 2012/2013 je teprve na svém začátku, a je předčasné mluvit detailně o jakýchkoliv záměrech”, uvedla pro Camic Net mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Co se týká spojů do jižní Itálie Hana Hejsková dodává: „Jižní Itálie a destinace v této oblasti jsou zajímavé zejména pro nepravidelnou, charterovou dopravu. Poptávka po přepravě do těchto destinací z Prahy nebo ČR je silně sezónní a zaměřena na dovolené a oddych”. V příští letové sezóně si ČSA zachová profil dopravce, který spojuje hlavní italská města se zeměmi bývalého Sovětského svazu a především Ruska.

Low-cost lety
Nízkonákladové letecké společnosti jsou v současnosti velice silnými aktéry v letecké dopravě mezi oběmi zeměmi. Především v létě pak tyto společnosti otevírají nové destinaci na jih Itálie, a snaží se tak reagovat na zvýšení počtu cestujících kvůli turistické sezóně. Tato strategie je de facto potvrzena společností SmartWings, která vsadila na sardinské destinace Alghero, Cagliari a Olbia, a otevřela také lety do Neapole, Katánie a Lamezia Terme. "Celoročně počítáme za stávající situace s operováním letů do Říma, ostatní destinace jsou již tradičně „letní“ . Nicméně letecká přeprava je velmi dynamický obor, situaci neustále monitorujeme a dle vývoje na trhu budeme reagovat", uvedla pro Camic Net Vlaďka Dufková z této letecké společnosti.

Sází na Itálii také společnost WizzAir, která provozuje spoje mezi Prahou a několika italskými městy. "Průběžně sledujeme a vyhodnocujeme efektivitu jednotlivých tras, na základě prodeje a poptávky cestujících. V současnosti se zaměřujeme na přípravu letového řádu na zimní sezónu 2012/13 a naše plány budeme připraveni komunikovat v průběhu dvou měsíců", prohlásila WizzAir na náš dotaz. WizzAir ale se vším pravděpodobností nezmění stávající síť spojů do Itálie: "Systém provozování letů společnosti Wizz Air z Itálie do Prahy je dobře vyvážený se spoji do měst severní a střední Itálie, Říma, do Neapole a Bari. Itálie je totiž jednou z nejoblíbenějších destinací v Evropě díky velkému historickému a kulturnímu bohatství, skvělé kuchyni a nádherné krajině".

Dalším zásadním hráčem na trhu s leteckými spoji mezi Itálií a ČR je společnost WindJet, která obsluhuje především Řím, města na Sicílii a jadranskou riviéru. Jedná se o nový prostor na trhu, který bude i nadále obsluhovat tato sicilská společnost, byť velký význam bude mít pro tuto společnost pravděpodobná akvizice ze strany Alitalia.


Letecké společnosti: pozornost a opatrnost

Jak vyplývá z odpovědí jednotlivých společností, Itálie zůstává jednou z nejoblíbenějších destinací pro Čechy a současně i Prahy si dokázala udržet přízeň italských turistů. Letní letecká sezóna, která začala 25. března, zaznamenala otevření celé řady leteckých spojů na jih Itálie. Během podzimní letecké sezóny však cestující z a do jižní Itálie budou moci spoléhat především na síť navazujících letů společnosti Alitalia a na několik přímých letů nízkonákladových přepravců.

Letecké společnosti jsou ale velice pozorné na výkyvy v poptávce na lety do jednotlivých destinací, ale jsou zatím opatrné v provozování spojů do této části Itálie mimo letní sezónu. Nicméně, pokud by se podařil nastartovat významný turistický ruch i mimo léto, letecké společnosti by nepochybně rychle zareagovaly na novou situaci.

Členové komory a čtenáři mohou najít celkový přehled leteckých společností a současných letových spojů mezi Itálií ve speciální sekci webových stránek komory. Jdi na sekci.

Jakub Hornaček
jakub.hornacek@camic.cz

Zpět...

Galerie

Download