Souběžně s výstavou „Socialistický Realismus v Československu: 1948-1989“, která je otevřena do 8. července ve Villa Manin v Udine, Italsko-česká obchodní a průmyslová komora uspořádala educational tour do provincie Udine s cílem představit tamní potravinářský a turistický sektor a uzavřít obchodní partnerství.
Od 6. do 10. června tak sedm českých businessmenů, importéři potravin a tour operators, navštívili okres Udine v rámci akce, organizované společností Azienda Speciale Villa Manin z města Passariano ve spolupráci s Italsko-českou komorou.
Zástupci potravinářského průmyslu tak mohli navštívit typické výrobní aktivity tohoto okresu, jako jsou podniky specializované ve výrobě šunky San Daniele, mlékárny Consorzio Latterie Friulane, které jsou největšími mlékárnami a zpracovateli mléka v regionu, a také celou řadu místních vinařství, produkující víno vysoké kvality, sdružených v konsorciu Consorzio Colli Orientali.
Speciální program byl pak připravený pro zástupce turistického sektoru, kteří mohli naštívit všechny největší turistické atrakce této oblasti, a to například města Aquileia, Grado, Trieste, Miramare, Udine, Cividale del Friuli a Monte Lussari.
“Cílem našeho projektu je posílit vztahy mezi regionem Friuli Venezia Giulia a Českou Republikou”, uvádí Enzo Cainero, speciální komisař pro Villa Manin. “ Myslím si, že existují výborné možnosti a podmínky pro posílení vzájemného obchodu. Česká republika je zemí s velice pestrou průmyslovou, obchodní a turistickou nabídkou, a výstava Socialistický realismus v Československu sehrává tak roli institucionálního předpokladu pro přiblížení těchto oblastí. Návštěva a zájem české delegace potvrzují společné rysy, možnosti a působivost našeho regionu vůči České republice”, uvedl Cainero.
Výstava, která je otevřena od 23. března do 8. července, je realizovaná ve spolupráci s přazskou nadací Eleutheria a chce být důležitým momentem pro přiblížení tohoto známého uměleckého stylu, ovlivněného přítomností komunistického režimu. V Udine je tak vystavena více jak stovka obrazů, soch a grafik, které znázorňují celou dobu umělecké produkce v Československu během socialistického období.
“Hlavní zásluhou výstavy je, že oživila zájem o umělecký směr, kteří je často popírán samotnými Čechy kvůli politickému období, ve kterém vznikl” uvedl Francesco Augusto Razzetto, předseda nadace Eleutheria. “Umění má ale cesty vyjádření, které jsou nezávislé na politice. Nepřítomnost svobody a demokracie ne vždy koresponduje s nepřítomností uměleckých obsahů, jak ukazuje i tato výstava. Mnoho českých a moravských starostů, kteří navštívili výstavu v Udine, mi tak nabídli spolupráci ve městech, kde působí. Dalším zastavením této výstavy tak budou slovenské Košice zrovna v období, kdy jsou Hlavním městem evropské kultury. Přítomnost tam je zásadní, protože Košice byly jednou z nejvýznamnějších měst v Československu, a souběh s obdobím Hlavního města evropské kultury výstavě zaručí viditelnost na mezinárodní úrovni”, dodáva Razzetto.