Resultati di ricerca...
  • cs
  • it
close

Login

News

13.02.2019

Vojtěch Munzar: k Itálii mám silný vztah

Na začátku probíhajícího volebního období se v Poslanecké sněmovně ustanovila Meziparlamentní skupina Itálie - ČR. Skupině předsedá poslanec za ODS Vojtěch Munzar, ve svém prvním poslaneckém mandátu, jenž byl i dlouholetým členem Camic. Díky jeho přispění proběhla v září loňského roku ve sněmovně konference o Itálii a česko-italských hospodářských vztazích. Kromě toho se ale Vojtěch Munzar zaměřuje i na legislativu ovlivňující podnikatelské prostředí.

Pane poslanče, na konci loňského roku sněmovna schválila pozměňovací návrh, kterého jste byl spolunavrhovatelem. Díky tomu se v roce 2019 vrátí limit příjmů pro OSVČ využívající paušální odečet nákladů na dva miliony korun. Jste s úspěchem spokojený a jaké byly vztahy s opozicí?

„Jsem spolu s kolegy velice spokojený. O prosazení návrhu jsme se snažili prakticky celý rok, a v prvním kole to nevyšlo, protože nám chybělo několik málo hlasů, a to z vládní koalice. Byl bych zcela spokojený, pokud by náš návrh vyšel napoprvé, a limit by se vrátil na původní hodnotu dvou milionů korun již v loňském roce. To se bohužel nestalo a snížení limitu na jeden milion korun tak v roce 2018 zůstalo. Jelikož celý daňový balíček, kterého je náš pozměňovací návrh součástí, začne platit až v roce 2019, tak nelze zvýšení uplatnit retroaktivně.

Nebylo snadné, aby návrh schválila také opozice, a i proto jsem rád, že se nám to nakonec podařilo. Chce to odhodlání a výdrž. Když se to napoprvé nepovede, tak je důležité mluvit a přesvědčovat kolegy z opozice i vládní většiny. K tomu pomáhá korektní chování i při vyjádření nesouhlasu.“

To však není jediný pozměňovací návrh, jehož jste spolunavrhovatelem. Jedná se například o stavební zákon. Čeho chcete dosáhnout?

„Současná podoba stavebního zákona je jeden z největších problémů ve výstavbě nových bytů a ve stavebnictví celkově. To pak vede ve velkých městech, jako je Praha, k rychlému růstu cen, a to kvůli nedostatku na straně nabídky. My navrhujeme rozšířit institut fikce souhlasu, což znamená, že, pokud se úřad nevyjádří k žádosti v určené lhůtě, tak se automaticky předpokládá jeho souhlasné stanovisko, a stavitel tak nezůstane zablokován v byrokratickém postupu. Chceme rozšířit tento institut na všechny druhy staveb a na odvolací řízení, což by mohlo výrazně urychlit stavbu nových bytů.“

Chcete také změnit zákon upravující otevírací dobu v některých státních svátcích a povolit prodej velkoobchodním prodejnám...

„My bychom nejraději tento zákon úplně zrušili. Stát by neměl vstupovat do každého lidského konání a měl by stanovovat jen obecná pravidla. Dle mého názoru je tato regulace už za hranou. Pozměňovacím návrhem ale reagujeme na paradoxní skutečnost, že během státních svátků mohou mít otevřeno malé prodejny, a samozřejmě také gastronomické provozy, ale fakticky se nemají kde zásobovat, jelikož velkoobchodní prodejny jsou ze zákona zavřené.“

Další významné téma je hlasování o rozšíření Elektronické evidence tržeb. Stavíte se v ODS k EET stále odmítavě?

„EET ani jeho rozšíření i nadále nechceme. Považujeme za absurdní, že de facto stát přesunul náklady na kontrolu výběru daní na samotné podnikatele, kterým hrozí, i za chyby jejich zaměstnanců, vysoké pokuty. EET je symbolem šikanování malých a středních podnikatelů, na kterých stojí prosperita české ekonomiky. Navíc ani ta výnosnost systému není zdaleka taková, jaká byla slibovaná při zavádění EET. Nejen, že nové fáze EET nepodpoříme, ale budeme usilovat o zrušení celého systému.“

Snížení administrativní zátěže pro firmy a podnikatel je jedno z hlavních témat vašeho mandátu. Jaké jsou vaše priority v této oblasti?

„Jedna z mých priorit je snížení daní a s tím spojené administrativy. Dnes existuje tolik norem a zákonů, že podnikání trpí přeregulovaností. Po podnikatelích chceme, aby nejen uměli podnikat a odváděli správně daně, ale aby byli také experty na právo a všemožné další státní regulace. Jako ODS pak chceme ukázat, že existují i jiné přístupy a řešení, než která navrhuje vládní koalice. Rezervy vidím i v hospodaření, kdy se vydávají velké prostředky na slevy na jízdném a na neefektivní dotace. Celkově by se stát měl zmenšit a být efektivnější.“

Jste předsedou Meziparlamentní skupiny Itálie - ČR. Čeho byste chtěl v této funkci dosáhnout?

„Mým cílem je skupinu aktivizovat tak, aby italská strana, ať už se jedná o velvyslanectví, komoru či jiné instituce, měla ve Sněmovně svého partnera. To je základní smysl skupiny. Podporujeme či rovnou spolupořádáme akce, které přibližují obě země. Mám na mysli třeba konferenci z loňského září, kde jsme chtěli Itálii představit nejen jako krásnou zemi s výbornou kuchyní, jak ji znají všichni, ale také jako důležitého ekonomického partnera ČR se silnou podnikatelskou komunitou působící v naší zemi. Chtěli bychom obdobné konference zaměřené na česko-italské vztahy opakovat. Samozřejmě bychom stáli také o spolupráci v případě, že by obdobná skupina přátel ČR vznikla v italském parlamentu. Možnosti spolupráce vidím i v oblasti unijního práva a výměně názorů na legislativu, kterou tvoří Evropská Unie.“

Proč jste si vybral zrovna Itálii?

„S Itálií mám silný vztah, jelikož v Římě žije má teta, kterou jsem v minulosti hodně navštěvoval a navštěvuji i dnes. Měl jsem tak možnost tuto zemi a její kulturu podrobně poznat a naučit se italsky. Tato vazba na Itálii mi zůstala i v ČR. Například při mém působení na magistrátu města Kladna, jsem pomáhal příchodu italského investora Trafil Czech do areálu bývalých hutí Poldi. I prací v meziparlamentní skupině chci vlastně částečně Itálii vrátit ty báječné chvíle, které jsem v ní prožil.“

Zdroj: Camic

Zdroj fotografie: Studio Adam-Costey

Loading…