close

Login

Italsko-česká obchodní a průmyslová komora
 • cs
 • it

Aktualizace 09:00 h – praktické informace Covid-19

12.05.2021

V ČR

Dále platí:

 • Otevřené jsou obchody včetně maloobchody. Povinné jsou v provozovnách respirátory, platí také pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních. 
 • Venku i uvnitř se mohou scházet maximálně 2 osoby (výjimka rodina)
 • Výdejová okénka jsou otevřena do 22. hodiny
 • Otevřené zoo a botanické zahrady (max 20 % kapacity)
 • Vrací se do škol žáci prvního stupně ZŠ

 

Povinné nošení respirátorů v MHD, na zastávkách, v obchodech, provozovnách služeb nebo v ambulancích.

 • Nutné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách již jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti.
 • Výjimku z nošení respirátoru mají děti do 15 let. Budou ale muset nosit chirurgické roušky. A dále výjimku mají osoby během cvičení ve venkovním prostoru (i v zastavěném území obce), pokud bude dodržena vzdálenost alespoň 2 m od ostatních osob.

Roušky a respirátory, jak, kde a kdy: ZDE

 

 • Doba karantény prodloužena rovněž na 14 dnů od posledního kontaktu s pozitivní osobou. Dál platí, že podmínkou je jeden negativní PCR test a absence příznaků.
  Do izolace nebudou muset bezpříznakové osoby, které covid-19 prodělaly před nanejvýš 90 dny. Tyto osoby nebudou muset ani do karantény a s nimi i lidé, kteří absolvovali kompletní očkování, od kterého uplynulo alespoň 14 dní. Více v tiskové zprávě vlády.
  Osoby jež přišly do styku s nebezpečnými mutacemi onemocnění COVID-19 jsou povinny podstoupit karanténu v délce 14 dnů a zakončit ji negativním PCR testem (opatření se týká jihoafrické, brazilské a indické mutace).

Seznam odběrových míst v Praze: https://covid.praha.eu/

 

V Itálii

V Itálii je prodloužen nouzový stav, potrvá do 31. 7. 2021.

Je povinné nosit roušku jak venku, tak ve všech vnitřních prostorech s výjimkou domácnosti. Roušku je potřeba mít stále u sebe.

JAK FUNGUJE CESTOVÁNÍ V RÁMCI ITÁLIE? 

POZOR: V Itálii platí omezení cestování mezi oblastmi a regiony, před cestou se informujte zde. 

Každý region je označen na základě úrovně rizikovosti (nejrizikovější = červený, oranžový, žlutý, bílé - méně restrikce).

Pohyb mezi "žlutými regiony" je umožněn. Pro pohyb mezi oranžovými a červenými regiony, tj. regiony s vysokou mírou nákazy, je umožněn v případě tzv. "zeleného potvrzení" (Pozor: nemá formu zvláštního dokumentu, je nutné se pouze prokázat jedním z potvrzení, viz níže) pro určité kategorie osob, včetně cizinců.

Zelený pas či "zelené potvrzení" umožní přejezdy mezi regiony různých barev a rizik. Týká se osob, které:

 1. dokončily očkování (tj. obě dávky) = Platnost potvrzení má být 6 měsíců pro očkované
 2. nebo které prodělaly COVID-19 = Platnost potvrzení má být 6 měsíců pro vyléčené osoby
 3. nebo které se mohou prokázat antigenním nebo PCR testem = Platnost potvrzení má být 48 hodin pro osoby, které se prokáží testem

Potvrzení mohou být písemná nebo digitální. Potvrzení o očkování vydá zdravotnické zařízení, které očkování vykonalo, vyléčeným potvrzení vydá nemocnice, která osoby léčila nebo rodinný lékař, potvrzení o negativním testu vydává zařízení, kde osoba test absolvovala.

Falešná či lživá potvrzení budou stíhána dle trestního zákoníku.

Přečtěte si více o pravidlech a barvě regionů zde a zde.

 

Pravidla pro cestování, detailní informace: https://www.camic.cz/cs/news/nova-pravidla-pro-cestovani-zdo-ceske-republiky-a-zdo-italie/

 


Zdroj: Camic

Zdroj fotografie: Pixabay

Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin